Należy do witamin, które odżywiają naszą wątrobę. To w wątrobie dochodzi do oczyszczenia organizmu z toksyn i konserwantów. Wątroba po prostu odtruwa nasz organizm.

Wiele źródeł podaje by spożywać białą kapustę na pół godziny przed obiadem – w formie surówki, (najlepiej bez cukru). Należy ją długo i powolnie przeżywać dlatego, że witamina U jest zawarta właśnie w soku z białej kapusty.

Pochodzenie witaminy U

„Witamina U” to nazwa nadana w 1952 r. Substancji znalezionej w soku z kapusty przez dr Garnetta Cheneya. Chociaż znajdziesz w sprzedaży pigułki z pewną oznaką witaminy U, dietetycy i biochemicy nie są zgodni co do tego, co to właściwie jest. Nie ma sporu, że picie soku z kapusty raz dziennie jest doskonałym lekarstwem na wrzody trawienne, ale tożsamość „magicznego” składnika pozostaje nieznana. Przypuszcza się, że jest to alantoina, która znajduje się również w korzeniu żywokostu, od dawna stosowana w medycynie ludowej zarówno zewnętrznie, jak i wewnętrznie. Inne przypuszczenia są takie, że jest to chemiczny krewny aminokwasu L-metioniny. Uznany Indeks Merck wymienia witaminę U jako chlorek metylometionino-sulfoniowy. Rosyjskie badania wykazały, że podanie dużej ilości godziny przed dawką aspiryny chroni żołądek przed działaniem kwasu acetylosalicylowego na wrzody. Mówiąc wprost, witamina U nie jest uznawana w głównym nurcie odżywiania za witaminę, dlatego dołącza ona do kilku innych niejasnych „witamin”.

Witamina U na tle innych witamin

Niektóre składniki odżywcze, które początkowo były „nieznanymi substancjami” z literą umożliwiającą ich identyfikację, są teraz weryfikowane jako niezbędne składniki odżywcze. Na przykład to, co pierwotnie nazywano „witaminą H”, jest obecnie znane jako biotyna witaminy B, a „witamina M” to foliina, forma kwasu foliowego z witaminą B. W niektórych przypadkach, ponieważ później stwierdzono, że składnikiem aktywnym jest kilka różnych substancji, łatwiej jest zachować literę. Na przykład bioflawonoidy jako grupa są nadal nazywane „witaminą P”, ponieważ istnieje wiele z nich o podobnych skutkach biologicznych i trudno byłoby wyróżnić jeden bioflawonoid i nazwać tylko tę „witaminę P.”

http://www.clinicaleducation.org/resources/reviews/the-use-of-vitamin-u-for-gastric-ulcer-recovery/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *