Żurawina Daje Wiele Korzyści.

Żurawina to dość popularny owowc, jednak nie do końca przez nas doceniany. Spożywamy ją w postaci sosu lub soku. Możemy również dodawać ją do farszu, zapiekanek lub deserów. Żurawina pochodzi z Ameryki Północnej. Wiele osób uważa żurawinę za pożywienie ze względu na wysoką zawartość składników odżywczych i przeciwutleniaczy.

Badania łączą składniki odżywcze żurawiny z niższym ryzykiem infekcji dróg moczowych (UTI), zapobieganiem niektórym rodzajom raka, poprawą funkcji odpornościowych i obniżeniem ciśnienia krwi.

Czy Żurawina Wspomaga Układ Moczowy?

Żurawina jest dobrym źródłem różnych witamin i przeciwutleniaczy. Historycznie, rdzenni Amerykanie używali żurawiny jako leczenia chorób pęcherza i nerek. Lekarze najczęściej zalecają żurawinę kobietom z nawracającymi Zapaleniem Układu Moczowego(UTI). Wysoki poziom przeciwutleniających proantocyjanidyn (PAC) w żurawinie pomaga zapobiegać przywieraniu niektórych bakterii do ścian dróg moczowych. Dostępne w handlu soki żurawinowe nie zawierają tak dużych ilości PAC, dlatego warto samodzielnie przygotowywać napary lub dania z żurawiną. Połączenie żurawiny z kwasem kaprylowym pochodzącym z oleju kokosowego i ekstraktu z olejku oregano doprowadziło do wyeliminowania najczęstszych bakterii, Escherichia coli.

Czy Żurawina Zmniejszea ryzyka chorób sercowo-naczyniowych?

Polifenole zawarte w żurawinie mogą zmniejszyć ryzyko chorób serca. Należą do nich skurczowe ciśnienie krwi, które jest ciśnieniem krwi podczas skurczu mięśnia sercowego. Pomoga obniżyć wskaźnik masy ciała (BMI) i poprawić poziom lipoprotein(HDL), czyli „dobrego” cholesterolu. Również spożywanie pojedynczej dawki niskokalorycznego napoju żurawinowego z wysoką zawartością związków roślinnych każdego dnia poprawia regulację poziomu cukru we krwi, chemiczne oznaki stanu zapalnego i podwyższony poziom lipoprotein HDL.

Spowolnienie postępu raka.

Żurawina lub związki żurawiny mają kilka korzyści dla komórek rakowych w probówkach, wywołując śmierć komórek rakowych i zmniejszenie stanu zapalnego; żurawina może wpływać na kilka innych mechanizmów, które promują wzrost i rozprzestrzenianie się raka.

Jak Poprawić zdrowia jamy ustnej?

Antyoksydanty zawarte w żurawinie mogą również korzystnie wpływać na zdrowie jamy ustnej. Robią to, zapobiegając wiązaniu się bakterii z powierzchnią zębów, według naukowców z Center for Oral Biology i Eastman Department of Dentistry na University of Rochester Medical Center w Nowym Jorku. Żurawina może również być korzystna w zapobieganiu chorobom dziąseł.

Bogactwo Witamin i Minerałów

  • Witamina A
  • Witamina C
  • Witaminy z grupy B
  • Witamina E
  • Ponadto Minerały: Błonnik, Potas, Fosfor, Jod, Magnez, Żelazo, Karoten, Sód !

Jak widzisz żurawina daje wiele korzywsci dla organiznu, dlatego jest ona jednym z podstawowych składnków w mojej diecie.

Zostaw InstaLIKE jeśli Ci się podoba:)

Źródło:

1)https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5039576/

2) Influence of cranberry

3) https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4233974/

4) https://www.ajog.org/article/S0002-9378(15)00355-5/fulltext

5) https://www.aafp.org/afp/2004/1201/p2175.html

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *