Ciasto Drożdżowe przekładane masłem, cukrem trzcinowym i cynamonem.

Mmmm . . czy jest jakikolwiek zapach na ziemi lepszy niż zapach cynamonu, który piecze się w piekarniku? Myślę, że nie! To jest najbardziej pocieszający, domowy, przytulny zapach obok wanilii. Pokochasz to cudowne ciasto drożdżowe. Jest absolutnie idealne pod każdym względem! Bardzo aromatyczne.

Jak pewnie wiecie cukier trzcinowy jest o wiele zdrowszy niż biały i o wielelepiej przyswajalny przez organizm. Natomiast o walorach nie tylo smakowych, ale także i zdrowotnych cynamonu pewnie wszyscy słyszeliście! Cynamon to przyprawa, o właściwościach leczniczych. Doceniają ją osoby na diecie, borykające się z cellulitem, bądź trądzikiem. Jednakże mnie osobiści kojarzy się z okresem świątecznym. Po upieczeniu cały dom jest przesiąknięty zapachem, także już dziś mieliśmy namiastkę Świąt:)

Ale czym tak właściwie jest cynamon i skąd pochodzi?
Ma wysoką zawartość aldehydu cynamonowego, który uważa się za odpowiedzialny za większość korzyści zdrowotnych cynamonu.

Cynamon, jedena z najpopularniejszych przypraw, ma długą historię. Starożytni Egipcjanie, starożytni Rzymianie i starożytni Chińczycy używali cynamonu. Został wspomniany w Biblii i był uważany za cenniejszy niż złoto w niektórych starożytnych kulturach.

Poszukiwanie cynamonu było jednym z głównych czynników, które przyczyniły się do eksploracji świata w XV wieku. Cynamon pochodzi z Azji Południowo-Wschodniej, a jego źródło było strzeżone w świecie śródziemnomorskim przez wieki. Arabia była uważana za źródło cynamonu. Tam uważano, że gigantyczne cynamonowe ptaki zbierają laski cynamonu z nieznanego kraju, w którym rosły drzewa cynamonowe. Te mistyczne ptaki wykorzystały laski cynamonu do budowy swoich gniazd. Pałeczki zostały zebrane z gniazd, a następnie sprowadzone do innych krajów. W rzeczywistości cynamon był uprawiany głównie na Cejlonie (Sri Lanka). W XV wieku żeglarze, w tym Krzysztof Kolumb, wyruszyli w poszukiwaniu cynamonu. Portugalczycy dotarli na Cejlon i zrestrukturyzowali produkcję, zarządzanie i handel cynamonem. Holenderscy kupcy wyparli Portugalczyków do 1640 r., Aw 1786 r. Anglicy przejęli kontrolę nad Cejlonem od Holendrów.

Cynamon to przyprawa uzyskana z wewnętrznej kory kilku drzew z rodzaju Cinnamomum, wiecznie zielonych aromatycznych drzew i krzewów należących do rodziny Lauraceae lub laurowych. Najpopularniejsze cynamony sprzedawane w Ameryce Północnej to Cinnamomum aromaticum i Cinnamomum Cassia. Są one na ogół słodsze i bardziej aromatyczne niż Cinnamomum verum lub Cinnamomum zeylanicum z Cejlonu lub Sri Lanki.

Oprócz tego, że jest smaczną przyprawą do gotowania, cynamon jest jedną z najważniejszych przypraw leczniczych na świecie. W tradycyjnej medycynie chińskiej i japońskiej od stuleci stosuje się cynamon, aby złagodzić przeziębienie lub grypę oraz problemy z układem trawiennym. Od czasów starożytnych cynamon był używany do hamowania rozwoju bakterii powodujących psucie się mięsa. Cynamon jest teraz jeszcze bardziej ceniony, ponieważ nowe i kontynuowane badania podkreślają, że zawiera więcej naturalnych związków, które mają właściwości przeciwdrobnoustrojowe i przeciwzakrzepowe, hamują rozwój choroby Alzheimera, stabilizują poziom cukru we krwi i poprawiają cukrzycę.

Ponadto, cynamonowe ciasto drożdżowe idealnie nadaje się do niedzielnej herbaty . . Gwarantuję, że sam zapach pieczenia sprawi, że wszyscy wyskoczą z łóżka i wdrapią się na stół, podąrzając za zapachem! Z całą powagą to przepyszne ciasto. Proste w wykonaniu. Tak proste, jak zmieszanie ciasta i rozłożenie go na patelni. . . To tak proste, jak zmieszanie ze sobą pewnej ilości granulowanego cukru i innej ilości zmielonego cynamonu i posypanie nim ciasta. I prosto do piekarnika!!

A potem po prostu czekaj. . . przez około pół godziny podczas pieczenia. . . i czekaj tam, czując ten cudowny zapach. . . A następnie wyjmij je z piekarnika, poczekaj kilka minut, aż ostygnie. . . i smakuj. Mmmm. . . tak pięknie podawane na ciepło z herbatą lub kawą.

Smacznego!

Zostaw insta💙like jeśli Ci się podoba:)
Źródło: Joyce Dean, a member of the Garden and Floral Arrangers Guild

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *